×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 15 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
فراخوان طراحی و ساخت عروسک‌های شاهنامه در جشنواره سیمرغ

به گزارش توس اکو، سید جلیل بامشکی” در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع فراخوان طراحی و ساخت عروسک‌های شاهنامه در جشنواره سیمرغ، اظهار کرد: معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با همکاری جمعی از هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر عروسک‌سازی، جشنواره ساخت عروسک‌های شاهنامه را به مناسبت بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی برگزار می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره با هدف ترویج و ارتقا هنر و مهارت در طراحی و ساخت عروسک و معرفی و ارائه عمومی آثار برگزیده برگزار می‌شود، افزود: شهر مشهد با بیش از هزار سال سابقه فرهنگی، هنری و مذهبی به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی در ایران شناخته شده است.

معاون زیارت و گردشگری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ادامه داد: این جشنواره فرصتی برای هنرمندان و علاقه‌مندان به ساخت عروسک است تا مهارت خود را به نمایش بگذارند و از آثاری که خلق کرده اند، بهره‌مند شوند؛ همچنین با بیان شخصیت‌های شاهنامه در غالب عروسک‌ها از غنی‌ترین ارزشهای فرهنگی و تاریخی این شهر استفاده کنند.

بامشکی افزود: در همین راستا از همه ی علاقه‌مندان به هنر عروسک سازی دعوت می‌شود تا با شرکت در اولین جشنواره سیمرغ از فرصتی که برای نمایش هنر و مهارت شان ایجاد شده بهره‌مند شوند؛ در این جشنواره به بهترین آثار ارسالی جوایزی اهدا خواهد شد و آثار منتخب جشنواره سیمرغ امکان معرفی و نمایش عمومی خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه اهداف برگزاری جشنواره سیمرغ شامل ارتباط با ادبیات و فرهنگ ایرانی و ایجاد الگو و شخصیت از شخصیتهای شاهنامه است، گفت: جشنواره عروسکی شخصیت‌های شاهنامه به عنوان یک رویدادهای فرهنگی هنری ارتباطی نزدیک با ادبیات و فرهنگ ایرانی دارد و با ارائه عروسکهایی که بر اساس شخصیتهای ادبیات ایرانی، شاهنامه طراحی و ساخته شده‌اند؛ این جشنواره به ارتباط با فرهنگ و ادبیات ایرانی کمک خواهد کرد.

بامشکی ادامه داد: ایجاد فضا برای نمایش خلاقیت‌ها و تشویق استعدادها از اهداف دیگر این جشنواره است؛ جشنواره عروسکی یک فضای خلاقانه برای هنرمندان و علاقه‌مندان به هنر و صنعت طراحی و ساخت عروسک فراهم می‌کند؛ با شرکت در این جشنواره شرکت کنندگان می‌توانند تجربیات و دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و با همکاری و تبادل تجربه فضایی پویا را برای خود و دیگران ایجاد کنند.

معاون زیارت و گردشگری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه موضوعات جشنواره براساس شخصیت‌های انسانی و غیر انسانی در شاهنامه انتخاب شده است، تصریح کرد: این جشنواره در دو بخش طراحی و ساخت قابل ارائه است؛ شرکت کنندگان آثار خود را در غالب عروسک‌هایی با کارکرد نمایشی و عروسک‌های با کارکرد اسباب بازی در هر دو بخش طراحی و ساخت ارسال خواهند کرد. همچنین این جشنواره در دو سطح حرفه ای و نیمه حرفه ای برگزار می‌شود

وی در خصوص اهدا جوایز جشنواره و حمایت از آثار ارسالی، تاکید کرد: آثار دریافتی در ۵ رسته قرار خواهند گرفت و به آثار برتر در هر رسته جوایزی از سوی جشنواره اهدایی ارزنده اهدا خواهد شد؛ این ۵ رسته شامل طراحی عروسک بازی در سطح نیمه حرفه‌ای، رسته ساخت عروسک بازی در سطح نیمه حرفه‌ای، طراحی عروسک بازی در سطح حرفه‌ای، ساخت عروسک بازی در سطح حرفه‌ای و رسته ساخت عروسک نمایشی در سطح حرفه‌ای هستند.

بامشکی گفت: علاوه بر اهدای جوایز نقدی به برگزیدگان فرصت حمایت از آثار برای تولید ارائه به بازار استفاده در آثار نمایشی و … با همکاری دبیرخانه جشنواره وجود دارد، از سوی دبیرخانه جشنواره و با نظر داوران جشنواره، بعد از دریافت آثار ساخته شده مبلغی به عنوان کمک هزینه ساخت عروسک به سازندگان تعلق خواهد گرفت؛ تعیین مقدار کمک هزینه برای هر اثر با تشخیص هیئت داوران خواهد بود.

وی افزود: راه‌های ارتباطی با دبیرخانه فرهنگسرای بهشت واقع در بولوار مدرس و آدرس سایت www.Fest30.ir است.

 

سلمان ال حسن در ادامه این نشست خبری نیز اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره نبود عروسک‌های ایرانی و اصیل در بین کودکان ایران زمین است. در همین راستا تصمیم به برگزاری این جشنواره کرده‌ایم و تلاش خواهیم کرد این جشنواره الگویی برای نسل‌های آینده و نوجوان باشد.

وی افزود: همچنین قصد داریم از منطقه فردوسی و توس یادگاری داشته باشیم تا زائران و شهروندان آن را همراه داشته باشند. مهمترین هدف ما در راستای اجرای این جشنواره رونق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه توس است تا شهروندان این منطقه در تولید انبوه این نماد المان‌ها و عروسک‌ها و فروش آنها نقش بسزایی داشته باشند.

دبیر جشنواره سیمرغ با اشاره به اینکه با مشورتی که با اساتید دانشگاهی در مشهد و تهران داشتیم عنوان این جشنواره را سیمرغ که شخصیت افسانه ای است برگزیدیم، ادامه داد: در فاز اول این جشنواره فراخوان را  از ١٩ تیرماه آغاز و تا ٣١ شهریور ادامه خواهیم داد. بعد از این تاریخ داوری بر روی آثار ارسال شده انجام خواهد شد. در ١۶ مهرماه اختتامیه این جشنواره به مدت ٢ روز را خواهیم داشت که در روز اول کارگاه‌های آموزشی و جانبی با حضور اساتید و روز دوم مراسم اختتامیه و اهدای جوایز برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: در مراسم اختتامیه سرمایه‌گذاران و کسب و کارها مرتبط با ساخت و طراحی عروسک‌های حضور دارند تا هم آثار را ببیند و هم با سازندگان و طراحان مذاکره کنند و سرمایه‌گذاری روی اثر داشته باشند و از آنها حمایت کنند. در فاز دوم برگزاری این جشنواره که جزو برنامه تکمیلی است و حمایت و راه اندازی کسب و کارها خانگی و بومی در منطقه توس برای تولید انبوه عروسک و فروش آنها است.

دبیر جشنواره سیمرغ خاطرنشان کرد: این جشنواره برای اولین بار برگزار می‌شود اما به صورت تخصصی به حوزه عروسک ورود پیدا کرده است. این جشنواره به صورت تجربی و حرفه ای برگزار می‌شود که در بخش تجربی به دنبال استعداد‌ها و پرورش استعداد‌ها هستیم. بخش حرفه‌ای شامل شرکت‌کنندگان است که در رشته‌های مرتبط با طراحی و ساخت عروسک تحصیل یا فعالیت دارند. همچنین شرکت‌کنندگان همراه با اثر خود شخصیت نامه اثر خود را نیز باید ارسال کنند.

وی تاکید کرد: در حوزه داوران با مشورتی که با هئیت داوران داشتیم قرار شد اسامی فعلا اعلام نشود اما از بازیگران، هنرمندان و اساتید معروف حوزه ساخت و طراحی عروسک و نمایش استفاده شده است.

 

مهدی لطفی مشاور علمی جشنواره سیمرغ نیز در این نشست اظهار داشت: قرار است کار منحصر به فردی در مشهد انجام شود تا کنون چنین جشنواره‌ای نداشته‌ایم. تنها در تهران جشنواره نمایشی عروسکی که مختص اجرا نمایش و جشنواره نمایش کودک در همدان را داریم ، در این عرصه فعالیت چندانی نداشته‌ایم.

وی افزود: با بسیاری از اساتید که در خصوص برگزاری این جشنواره گفت‌وگو کردیم از این طرح استقبال خوبی داشتند. در این جشنواره به قسمت هنری نمایش و اسباب بازی به صورت جدی نگاه شده است. امیدوارم این مدل جشنواره‌ها هر سال آن هم به صورت بین المللی برگزار شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.