×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 13 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
تکمیل ظرفیت ۷۷ درصد از مراکز اسکان مشهد

به گزارش توس اکو، حجت‌الاسلام حجت گنابادی‌نژاد، امروز، ۲۲ شهریورماه، در ششمین نشست خبری قرارگاه عملیاتی زائران دهه آخر صفر استانداری خراسان رضوی که در پایانه مسافربری امام رضا (ع) برگزار شد، اظهار کرد: در روز ۲۱ شهریورماه میزان ورودی زائر ۲۱۸ هزار و ۲۴۴ نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته یک درصد رشد داشته است.

وی افزود: از این تعداد ۱۴۸ هزار و ۵۵۸ نفر یعنی ۶۸ درصد با وسیله نقلیه شخصی، ۳۷ هزار و ۶۰۵ نفر یعنی ۱۷ درصد با وسیله نقلیه عمومی جاده‌ای، ۲۰ هزار و ۷۲۴ نفر یعنی ۹ درصد ریلی و ۱۱ هزار و ۳۵۷ نفر یعنی ۵ درصد هوایی سفر کردند. مجموعه اسکان شب ۲۱ شهریورماه ۵۲۷ هزار و ۱۹۱ نفر بوده است.

گنابادی‌نژاد بیان کرد: ۷۷ درصد ظرفیت اسکان ما که حدود ۷۰۰ هزار ظرفیت پیش‌بینی کردیم، شب گذشته به اتمام رسید. امیدواریم مجموعه ظرفیت‌ها در روز‌های باقیمانده آماده‌سازی شود. شهر ملک‌آباد ۴۰۰۰ نفر جمعیت دارد که شب گذشته میزبان بیش از ۵۰ هزار نفر زائر بود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی در خصوص رویکرد کارگروه ملی زیارت از ابتدای دولت سیزدهم عنوان کرد: در ۱۲ سالی که از ایجاد کارگروه ملی زیارت می‌گذرد، در سه دولت ۱۰ جلسه، اما در دو سال اخیر دولت سیزدهم چهار جلسه برگزار شده که در همه دولت‌های قبلی بی‌سابقه است.

وی ادامه داد: در تمام جلسات دولت سیزدهم موضوع آزادراه حرم تا حرم مطرح شده و مصوباتی داشتیم. در ۸ شهریور که کارگروه ملی زیارت برگزار شد، مصوبه این بود که گزارشی از آخرین وضعیت عملیات اجرایی آزادراه حرم تا حرم تهیه، جلسه‌ای برگزار و تصمیم‌گیری لازم انجام شود.

گنابادی‌نژاد گفت: سال گذشته در دهه پایانی صفر و نوروز مشکلی برای بازگشت زائران نداشتیم، اما در اربعین مشکلات زیاد بود. امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مشکلی نداشته باشیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی با اشاره به خودرو‌های سواری فعال در حمل‌و‌نقل جاده‌ای تصریح کرد: مجموعه‌ای مجاز به فعالیت است که از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مجوز بگیرد. سازمان راهداری مسئول صدور مجوز برای شرکت‌ها و مجریان ذی‌صلاح است. اگر مجموعه‌ای فاقد مجوز باشد باید به دستگاه انتظامی و قضایی گزارش شود. ساماندهی این خودرو‌ها در دهه پایانی صفر انتظار درستی است که باید انجام شود.

 

بهسازی بیش از۱۲۰۰ کیلومتر از مسیرهای جاده‌ای خراسان رضوی

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای خراسان رضوی در این نشست اظهار کرد: برای دهه پایانی صفر رصد دائم و پیوسته و برنامه‌ریزی‌های انجام شده از بیش از سه ماه قبل شروع شده است. بعد از اربعین ایام دهه پایانی صفر و خیل عظیم زائران به مشهد را شاهد هستیم و حدود ۱۵۰ هزار زائر پیاده در راه مشهد هستند.

جعفر شهامت بیان کرد: میزان ورودی استان از روز بعد اربعین تا ساعت ۲۴ شب گذشته بیش از یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۷۵۴ نفر بوده که در مقایسه با سال گذشته به لحاظ تعداد وسیله نقلیه ۲۰ درصد و تعداد مسافر ۱۴ درصد رشد داشته است. ۷۱.۸ درصد با خودروی شخصی، ۱۲.۴ درصد با حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای، ۱۰.۷ درصد ریلی و ۵.۱ درصد هوایی وارد مشهد شدند.

وی افزود: پیش‌بینی این است در مسیر چناران-مشهد در روز ۲۲ شهریورماه ساعت ۱۶ تا ۲۰ و ۲۳ شهریورماه ساعت ۱۶ تا ۱۹ و همچنین در مسیر مشهد-چناران در روز ۲۴ شهریورماه ساعت ۱۷ تا ۲۰ و ۲۵ شهریورماه ساعت ۱۵ تا ۱۹ ترافیک سنگینی داشته باشیم.

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه در اربعین امسال ۶۱ درصد رشد سرویس‌دهی از مبدا مشهد داشتیم، عنوان کرد: این افزایش به این دلیل بود که توزیع زمانی و مکانی خوبی برای اعزام زائران با اتوبوس در مشهد انجام شد. اوج خروج زائران از مشهد از ظهر روز شهادت امام رضا(ع) از ساعت یک تا ۸، ۹ شب خواهد بود.

وی ادامه داد: برآورد ما این است در مشهد به بیش از ۲۷۶۰ دستگاه اتوبوس برای سرویس‌دهی نیازمند داشته باشیم که ۱۱۰۰ دستگاه در استان وجود دارد، ۱۰۰۰ دستگاه توسط ناوگان فوق‌العاده سایر استان‌ها، ۳۵۰ دستگاه توسط ناوگان کمکی اتوبوسرانی مسهد و ۴۰۰ دستگاه توسط اتوبوس‌های کمکی جوان سیر ایثار تامین خواهد شد. از ظهر امروز پیش‌فروش بلیط‌های برگشت شروع شده است. طی ۲۴ ساعت آینده دنبال این هستیم ۵۰۰ دستگاه سرویس به مقاصد مختلف باز شود.

شهامت خاطرنشان کرد: در سال جاری در حوزه اتوبوسی از ۱۱ استان هدف، هر استان دو نفر نماینده مستقر می‌شوند تا با افزایش ناوگان از استان‌های دیگر به ما کمک کنند. ۴۰ نفر نیروی ناظر در پایانه برای پیگیری امور مستقر هستند. برای بازگشت زائران پیاده قطار برگشت برای مسیر نیشابور، ایستگاه نقاب و مسیر سرخس پیش‌بینی شده و سایر مسیرها نیز با کمک اتوبوسرانی مشهد و شرکت جوان سیر خدمت‌رسانی می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای خراسان رضوی اضافه کرد: در صورت نیاز اتوبوس‌های برون‌شهری تا ظهر روز شهادت امام رضا(ع) تدارک دیده شده است. روز ۲۵ و ۲۶ شهریورماه افزایش سنگین خروجی را از مشهد داریم و حداقل روزانه ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس دپو و به کارگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در یک سال اخیر تا روز گذشته ۱۲۳۳ کیلومتر راه را بازسازی کردیم، تصریح کرد: ۱۸۰۰ کیلومتر راه دیگر هنوز نیازمند بهسازی است. بیش از ۹۵۰ هزار تن آسفالت در این یک سال در راه‌های استان کار شده است. فشار سنگینی روی محور مشهد-نیشابور-سبزوار بود که بیش از ۹۰ درصد بازسازی این محورها انجام شده و بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان ارزش روز این اقدامات است.

شهامت افزود: در حوزه ایمنی بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان برای رفع نقاط حادثه‌خیز و خط‌کشی جاده‌ها در سال مالی ۱۴۰۱ هزینه و بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر در دو، سه ماه اخیر خط‌کشی شده است. ۱۲ هزار تابلوی راه نیز بازسازی، نوسازی و نصب شده‌اند. استراحتگاه‌ها، نمازخانه‌ها و‌ موکب‌های بین راهی نیز مورد رسیدگی قرار گرفته است. ۵۷ مجتمع خدماتی رفاهی، ۳۰ موکب ویژه در حاشیه کریدورهای منتهی به مشهد و سه ایستگاه پویش در کنار ۴۲۰ محل پذیرایی از زائران پیاده فعال هستند.

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: راه‌های استان در حد و اندازه زائران نیست و حتی از استان‌های مشابه پایین‌تر است. در سال گذشته در ۶ ماهه اول ۷۲ درصد راه‌های شریانی استان نیازمند بهسازی متوسط یا سنگین بودند، بنابراین در استان نهایت ۲۸ درصد راه سالم وجود دارد. ما در استان ۱۲ هزار راه داریم که ۳۰۰۰ کیلومتر شریانی بوده و ۷۲ درصد آن‌ها دچار مشکل است.

وی ادامه داد: در سفر فروردین ماه دولت یکی از معضلات مطرح شده کیفیت راه‌های استان بود، بنابراین طرح تحول بهسازی راه‌ها کلید خورد و از شهریور کار شروع شد.

رکورد اجرای آسفالت با ۱۹ اکیپ همزمان را در استان داریم. در ۶ ماه اول امسال بیشترین حجم تولید و مصرف آسفالت در خراسان رضوی بوده است.

شهامت بیان کرد: سری دوم نقاط حادثه‌خیز ۱۱۵ نقطه بود که برطرف شد. نقاط جدید ۳۰ نقطه است که اسفند سال گذشته ابلاغ شد. طراحی ۱۵ نقطه انجام شده، ۱۵ نقطه دیگر در حال طراحی است و در ۱۲ نقطه نیز در حال کار هستیم. ۲۸ کیلومتر روشنایی طولی و نقطه‌ای در جاده‌های استان اجرا شده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای خراسان رضوی در خصوص ایمنی زائران پیاده در جاده‌ها عنوان کرد: ۳۰۰ گشت پلیس با همکاری بسیج و فرماندهی انتظامی به کمک پلیس راه آمدند و در خدمت ایمنی هستند. ۲۰۰۰ جلیقه در کاروان‌های پیاده توزیع، مسیر ملک‌آباد به مشهد یک طرفه و ۷ کیلومتر به پیاده‌راه زائران اضافه شده است.

وی در خصوص افزایش قیمت بلیط اتوبوس تصریح کرد: همه ساله به منظور جبران بخشی از هزینه‌های اضافه تحمیل شده به ناوگان عمومی شامل خواب شب قبل، افزایش قیمت بلیط برگشت را داریم که امسال نیز حدود ۳۰ درصد است. برای کمک به رانندگان کمیسیون شرکت‌های حمل‌ونقل از ۱۵ به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

شهامت خاطرنشان کرد: رشد ترددهای اربعین از پایانه‌های مرزی کشور ۱۸ درصد بود. رشد ترافیک ما در روزهای اخیر ۲۴ تا ۲۹ درصد متغیر بوده است. پیش‌بینی حمل‌ونقل عمومی جاده‌ای ۲۰ درصد بوده که با حضور زائران افغانستانی و پاکستانی رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی قابل پیش‌بینی است.

 

رتبه اول خراسان رضوی در جابجایی مسافران حمل‌ونقل ریلی
 مصطفی نصیری نیز در جلسه قرارگاه عملیاتی زائران دهه آخر صفر استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: خراسان رضوی رتبه اول جابه‌جایی مسافر را دارد. ۷۰ درصد ظرفیت قطار‌های برون‌شهری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی از ۲۷ شهر مرکز استان در ایام تابستان به صورت فوق‌العاده در مسیر مشهد هستند.
وی با بیان این که «۶ رام قطار فوق‌العاده در مسیر تهران-مشهد اضافه شده است» خاطرنشان کرد: همچنین در روز ۳۰ صفر که زمان بازگشت زائران پیاده است، قطار‌ها افزایش پیدا می‌کنند.
نصیری بیان کرد: از ظرفیت قطار‌های مشهد در ساعاتی که متوقف هستند برای جابه‌جایی زائران پیاده به نیشابور، فیروزه، خوشاب و نقاب استفاده می‌‌شود.
وی تصریح کرد: برای سرخس نیز قطار فوق‌العاده پیش‌بینی شده است. امروز یک قطار فوق‌العاده به نقاب فرستاده شد تا زائرانی که قصد تردد ریلی از مسیر جوین به مشهد را دارند، مشرف شوند.
مدیر کل راه آهن خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به ترافیک روز ۳۰ صفر در محدوده حرم و راه‌آهن، معمولا مسافران با تاخیر می‌رسند و مسافر جامانده زیاد داریم.
افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی پرواز‌ها در دهه پایانی صفر در مشهد
مدیر کل فرودگاه‌های خراسان رضوی نیز در ادامه اظهار کرد: در اربعین فرودگاه استان خراسان رضوی بالاتر از پیش‌بینی خدمت‌رسانی کرد. از ۲۰ تا ۲۷ شهریور نیز برای دهه پایانی صفر برنامه‌ریزی داریم.

وی بیان کرد: پیش‌بینی ما در زمینه میزان افزایش براساس پرواز نیست، بلکه براساس مسافر برنامه‌ریزی کردیم؛ زیرا تعداد پرواز با هماهنگی‌هایی که داشتیم روزی حداقل ۳ پرواز ۷۴۷ و ۳۴۰ در مسیر‌های تهران و برخی روز‌ها پرواز ۷۴۷ در مسیر تبریز تردد خواهند داشت. در این ایام تعداد پرواز‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد و تعداد مسافر بین ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.

امانی بنی افزود: پیک ورودی زائر امروز بعدازظهر با ۱۸۰ پرواز تا ۱۲ شب خواهد بود. بیشترین میزان خروج زائر نیز روز شنبه با ۳۲ هزار و ۲۰۰ نفر و یکشنبه با حدود ۳۱ هزار نفر است. تا الان ۱۹۲ پرواز برای روز شنبه پیش‌بینی شده، البته ممکن است پرواز‌های فوق‌العاده بیشتری نیز داشته باشیم.

مدیر کل فرودگاه‌های خراسان رضوی خاطرنشان کرد: احتمالا شنبه به دلیل شلوغی برخی دیر به فرودگاه برسند پس حتما زمان را مدیریت کنند. با سازمان هواپیمایی هماهنگ کردیم که می‌توانیم بین ۲۷۰ تا ۲۸۰ پرواز را در یک روز پذیرش کنیم.

وی عنوان کرد: مجموعه فرودگاه‌ها در سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است. در مهرماه شاهد افتتاح ۲۲ هزار متر ترمینال هستیم که ۹۷ درصد آن تکمیل شده است.

بازگشت حدود ۹۰ درصد زائران امام رضا(ع) با اتوبوس به شهرهایشان

  مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری مشهد، نیز در ادامه این نشست خبری گفت: زائران پیاده‌ای که به سمت مشهد می‌آیند ۵۰۰ هزار نفر است، اما شاید به یک میلیون نفر نیز برسند.

وی با بیان اینکه دغدغه اصلی ما خروج زائران پیاده است، عنوان کرد: ۸۰ تا ۹۰ درصد این زائران از اتوبوس استفاده می‌کنند. طبق سنوات گذشته در داخل استان راهداری باید کمک کند. دغدغه اصلی ما روز شنبه است.

امامی میبدی افزود: زائران و موکب‌داران حتما قبل از خروج نسبت به تهیه بلیط اقدام کنند؛ زیرا داخل پایانه امکان فروش بلیط وجود ندارد. همچنین زائران شنبه و یکشنبه برای خروج خود برنامه‌ریزی کنند.

مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری مشهد در خصوص فراهم کردن ایمنی زائران پیاده تصریح کرد: حجم مسافران زیاد است، بنابراین تردد خودرو‌ها و سرعت‌های غیر مجاز به حداقل می‌رسد. شهرداری ۱۵۰ کمک‌یار پلیس را که توسط پلیس راهور و سازمان ترافیک آموزش دیده‌اند در موارد مورد نیاز به کارگیری می‌کند که زمان کار آن‌ها از امروز بعدازظهر تا شنبه یا یکشنبه است. مشکل خاصی از نظر ایمنی نداریم. استفاده شهرداری از ۱۵۰ کمک‌یار پلیس در موارد مورد نیاز

مدیرعامل سازمان پایانه‌های مسافربری مشهد گفت: شهرداری ۱۵۰ کمک‌یار پلیس را که توسط پلیس راهور و سازمان ترافیک آموزش دیده‌اند در موارد مورد نیاز به کارگیری می‌کند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.