×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Sunday, 16 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
پرداخت ۱۹ هزار و ۱۳۳ فقره وام اشتغال در خراسان رضوی

به گزارش توس اکو، رضا سلم آبادی در نشست خبری بمناسبت هفته دولت و اعلام  برنامه های کمیته امداد که در محل اردوگاه ثامن الائمه برگزار شد، اظهار کرد: در سال گذشته ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار خدمت با مبلغ ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به خانواده‌های تحت حمایت داده شده است.

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی خدمت‌ها را در قالب ودیعه مسکن، وام اشتغال و کمک هزینه تحصیلی، مستمری، جهیزیه و … دانست و افزود: از این تعداد خدمت ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار خدمت مربوط به شهرستان مشهد و ۳ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان نیز مبلغ آن بوده است.

وی بر نگاه ویژه به حاشیه شهر اشاره کرد و گفت: سرانه خدمت مددجوی مرکز شهر با مددجوی حاشیه شهر متفاوت است و در حاشیه شهر مشهد ۲ هزار و ۴۰۰ هزار خدمت با مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

مدیر کل کمیته امداد اظهار کرد: خیلی به آمارها نپردازیم چون تکریم افراد را از بین می‌برد و اگر بیشتر به نگاه مردم بپردازیم که بدون منت و چشم‌داشت به هم کمک می‌کنند شایسته تر است.

وی تخصیص بودجه کمیته امداد را ۱۰۰ درصد عنوان کرد و ادامه داد: این امر نشان از این است که دولت و مجلس و قوه قضاییه، خیریه ها و مردم پای کار محرومین بوده اند و در دستگاه های استانی تخصیص بسیار عالی داشتیم و جزو بهترین های کمیته امداد در کشور بودیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گفت: ۱۹ هزار و ۱۳۳ فقره وام اشتغال با مبلغ ۲۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در استان دادیم که ۸ هزار و ۹۰۰ فقره معادل ۴۷ درصد وام اشتغال استان مربوط به مشهد بوده است.

سلم ابادی سهم حاشیه شهر مشهد ۱۷۰۰ فقره است و این رقم در حاشیه شهر به خوبی محقق نشده و هشدار داد: چون مددجوی حاشیه شهر نمی‌تواند ضامن تامین کند و وام بگیرد در حالی که کمیته امداد برای افراد تحت حمایت استعداد سنجی، مشاوره و اموزش رایگان انجام می‌دهد اما دیگر دستگاه ها نیز باید پای کار بیایند و اشتغال این افراد را به سرانجام برسانند.

وی گفت: اگر می‌خواهیم فقر را در حاشیه شهر از بین ببریم باید اشتغال را فراهم کنیم که ما در کمیته امداد وظیفه را انجام دادیم اما بقیه‌اش مربوط به دیگر نهادهاست که انجام نشده است.

 

وام اشتغال کم بهره و بدون ضامن به افراد داده می‌شود

مدیر کل امداد استان بیان کرد: ۱۶ هزار و ۷۰۰ فقره وام کارگشایی با بهره سه درصد و چهار درصد با مدت زمان ۳۶ ماه پرداخت کردیم و این برای مبالغ تا سقف ۱۰ میلیون با هیچ سود است که تا ۲۰ میلیون با ۳ درصد به صورت ۳۶ ماهه پرداخت و رقمش ۲۴۰ میلیارد تومان بوده است.

وی سرانه وام را ۱۴ میلیون و ۴۰۰ تومان اعلام و اظهار کرد: صندوق امداد ولایت تا ۲۰ میلیون تومان برای افراد تحت حمایت هیچ ضامنی نمی‌گیرد.

سلم آبادی عنوان کرد: در سال ۴۰۱ بیش از ۳۳ هزار و ۸۰۰ فرصت شغلی ایجاد و به ۲۱ هزار و ۶۰۰ نفر آموزش داده شده است.

وی همچنین تعداد افرادی که به کارخانجات و نهادها جهت کار معرفی شدند را ۱۴۲ هزار نفر اعلام کرد.

مدیر کل امداد استان گفت: برای بیش از ۳۳ هزار نفری که شغل ایجاد شده، ۱۹ هزار و ۱۴۹ وام داده‌ایم و سرانه ای که برای آن در نظر گرفتیم از ۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان هفت ساله با ۴ درصد است.

 

توانمند شدن هشت هزار خانواده در استان

مدیر کل کمیته امداد تاکید کرد: خیلی به آمار چند درصد از مردم تحت پوشش هستند نپردازیم زیرا تکریم افراد تحت حمایت زیرسوال می‌رود.

سلم آبادی با بیان اینکه در رابطه با امار افراد تحت حمایت دو دیدگاه وجود دارد، افزود: یک نگاه این است که چرا این تعداد وجود دارد و با سیاه نمایی به دنبال مسببان آن هستند و یک نگاه این است که این افراد حتما تحت حمایت هستند و چه تعداد زیادی خیر و نیکوکار وجود دارد که کمک می‌کنند.

مدیر کل کمیته امداد ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ کمیته امداد در استان ۱۹۰ هزار خانوار تحت حمایت داشتیم که در پنج ماهه امسال این رقم به ۱۹۶ هزار و ۳۰۰ خانوار رسیده است.

وی افزود: بعضی از خانواده‌هایی که تحت پوشش قرار می‌گیرند ممکن است بعد از مدت زمانی با اشتغال زایی و مناسب شدن شرایط از گردونه خارج شوند و خانواده‌های جدید را جایگزین کنیم.

سلم آبادی جایگاه خراسان رضوی در توانمندسازی خانوارها را در کشور اول دانست و گفت: هشت هزار خانواده در استان توانمند شدند و از تحت پوشش بودن کمیته امداد خارج شدند.

 

برداشته شدن صف تحویل جهیزیه در استان

مدیرکل کمیته امداد گفت: موضوعی که سالهاست در کمیته امداد استان و کشور عرف شده بود صف تحویل جهیزیه به افراد متقاضی بود که امسال در راستای کمک به جوانی جمعیت و فرزند اوری با حمایت های افراد خیر این صف برداشته شد.

سلم ابادی با بیان اینکه جهیزیه ای که عرف هست، مبلغش خیلی بالاست و متقاضی باید وام بگیرد و عرف خودش را انجام دهد، افزود: جهیزیه‌ای که به افراد تحت پوشش داده می‌شود ۵ تکه اصلی شامل یخچال، اجاق گاز، جاروبرقی، لباسشویی و تلویزیون است که امسال در استان بیش از ۴ هزار و ۶۱ جهیزیه داده شده است.

وی گفت: این تعداد جهیزیه با مبلغ ۱۳۰ میلیارد تومان و از نظر سرانه اسمی هر سری جهیزیه ۳۲ میلیون تومان بوده است که می توان گفت به دلیل اینکه در کل کشور خرید کلی ۸۰ هزار سری جهیزیه با هم صورت گرفته ما این مبلغ را با تخفیف حداقل ۴۰ میلیون در نظر می‌گیریم.

سلم ابادی گفت: امسال با کمک ۸۰۰ خیریه در استان قرار است یک و نیم سری جهیزیه به مبلغ ۵۳ میلیون تومان برای افراد تحت پوشش تهیه شود که به صورت کلی ۱۲۰۰ سری جهیزیه خواهد شد.

 

حدود ۸ هزار دانش اموز تحت پوشش به مشهد آمدند

مدیر کل کمیته امداد بیان کرد: در سال گذشته ایام تابستان ۱۱ دوره اردویی برای دانش اموزان در نظر گرفتیم و ۷۷۲۰ دانش آموز سمپاد، دانش اموزان قرآنی، دانش آموزان پشت کنکوری و … دعوت شده اند و به مشهد آمدند.

وی ادامه داد: افراد تحت پوشش نیز با عنوان شوق زیارت نیز جداگاه به مشهد مقدس آمدند و برایشان برنامه های تربیتی و فرهنگی جداگانه اجرا شد که ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر و به مدت سه الی چهار روز میزبان انها بودیم که بیش از ۹۱ هزار نفر روز شد.

سلم ابادی امار امسال تاکنون را نیز ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر اعزام اعلام کرد.

 

اختصاص ۲۳۸ میلیارد تومان کمک بلاعوض در حوزه مسکن

مدیر کل امداد استان با اذعان به اینکه مسکن خدمت بسیار گران است، بیان کرد: برای تحویل مسکن به یک خانواده ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات، سهم آورده خود فرد، سهم خیرین و سهم کمیته امداد لازم است که داشتن همه اینها با هم برای یک فرد موجب واگذاری مسکن به شخص می شود.

سلم آبادی گفت: در سال گذشته ۱۸۵ واحد شهری خرید داشتیم و بیش از ۳۰۰۰ واحد در حال احداث را تکمیل و ۲۲۸۰ واحد تعمیر و ۲۳۸ میلیارد تومان کمک بلاعوض در حوزه مسکن داشتیم.

سلم ابادی صحت سنجی وام های کمیته امداد را بر اساس آمار وزارت تعاون بالای ۹۸ درصد اعلام کرد و اذعان داشت: افرادی که وام را دریافت می کنند با توجه به همین آموزش احکام در راستای همان کاری که وام دریافت می‌کنند، مصرف می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.