×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Friday, 19 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 1 خبر
درخشش خانواده پرستار مشهدی در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی بانوان مخترع و کارآفرین کره جنوبی EXPO 2023 

به گزارش توس اکو، این رویداد توسط انجمن زنان مخترع کره جنوبی KWIA و با حمایت وزارت بازرگانی، وزارت صنعت و انرژی، وزارت حمایت از کسب و کارهای کوچک و متوسط، شهرداری سئول، انجمن وکلای مالکیت فکری کره، سازمان مالکیت فکری ملل متحد WIPO، فدراسیون بین‌المللی مخترعان IFIA، اتاق بازرگانی و صنایع کره جنوبی، سازمان استراتژی‌های مالکیت فکری کره جنوبی برگزار شد.

در این جشنواره مایندگانی از ۱۹ کشور حضور داشتند و تیم مخترعان ایران با ۱۱ اختراع در زمینه‌های مختلف علمی از قبیل الکترونیک، تغذیه کودکان، مهندسی پزشکی، محیط زیست، دندان پزشکی، بیونیک در این عرصه بین‌المللی حضور داشتند و دستاوردها و اختراعات خودشان را در معرض نمایش قرار دادند.

سه پرستار مخترع کشورمان افسانه ابریشم، عارفه اکبرزاده و مهرداد اکبرزاده از مرکز نوزادان ابریشم مشهد با دو اختراع در زمینه تغذیه با شیر مادر در این رویداد بین‌المللی حضور داشتند و در پایان این رقابت ها و پس از ارزیابی توسط هیات داوران بین المللی این جشنواره، تیم پرستاری که همگی از اعضای یک خانواده هستند، موفق به کسب دو مدال طلا و دو جایزه ویژه از کشورهای تایلند و ازبکستان در مراسم اختتامیه این جشنواره شدند.

همچنین جایزه ویژه سازمان مالکیت فکری ملل متحد (WIPO) بعداز کشور کره جنوبی به تیم مخترع پرستار کشورمان تعلق گرفت.

برای اولین بار در این رقابت ها تیم سه نفره پرستاری به صورت بصورت خانوادگی شرکت می کردند.

به همین بهانه گفتگویی با این خانواده پرستار و مخترع و افتخارآفرین شهرمان صورت دادیم که حاصل آن را در ادامه می خوانید؛

شرکت در جشنواره بین المللی کره جنوبی با هدف رونمایی از دو اختراع در زمینه تغذیه با شیر مادر

مهرداد اکبرزاده یکی از اعضاء تیم مخترعان مرکز نوزادان ابریشم مشهد، اظهار داشت: مرکز نوزادان ابریشم به عنوان بزرگترین و تخصصی‌ترین مرکز مشاوره شیردهی در کشور می باشد که با مجوز دانشگاه علوم پزشکی مشهد چندین ساله در حیطه مشاوره شیر مادر فعالیت متمایزی داشته و رسالت مرکز ترویج تغذیه با شیر مادر می‌باشد.

وی تصریح کرد: این مرکز با رویکرد خدمات نوآورانه به ارائه خدمات منحصر به فرد و با کیفیت پرداخته و در کنار ارائه مشاوره تخصصی شیردهی که با رضایتمندی بالا همراه بوده و هست، انجام فعالیت آموزشی، چاپ کتاب، مقالات بین المللی، و حضور در کارگروه های تخصصی کشوری و استانی، نوآوری و ثبت اختراعات در دستور کار مرکز بوده است. به واسطه ارائه خدمات تاثیرگذار به نظام سلامت مادر و نوزاد در حوزه پیشگیری موفق به کسب تقدیرنامه های استانی و کشوری شده که آخرین آن، تقدیر وزیر بهداشت در مراسم روز پرستار در آذر ۱۴۰۱ بوده است.

اکبرزاده تاکید کرد: انجام مشاوره‌های شیردهی طی سال‌های گذشته باعث شد که با مسائل، دغدغه‌ها و چالش‌های مادران شیرده بیشتر آشنا شده و به فکر راه حل برای بخشی از این مشکلات باشیم که در نهایت به اختراع دو ابزار در زمینه تغذیه با شیر مادر منجر گردید.

موسس و مدیر مرکز نوزادان ابریشم ادامه داد: انجام هزاران مشاوره موفق شیردهی به مادران، باعث شد که مرکز نوزادان ابریشم با مشاوره‌های افسانه ابریشم نقشی تاثیرگذار در نظام سلامت مادر و نوزاد شهر مشهد داشته باشد.

اکبرزاده با بیان اینکه تلاش این تیم خانوادگی منجر به دریافت دو مدال طلا، دو جایزه ویژه کشور ازبکستان و کشور تایلند و همچنین جایزه ویژه مرکز جهانی مالکیت فکری (WIPO) در جشنواره بین المللی زنان مخترع کره جنوبی شد، خاطرنشان کرد: اعضای تیم مرکز نوزادان ابریشم در این رویداد به جز من، همسرم خانم افسانه ابریشم و دخترم خانم عارفه اکبرزاده بودند که هر دوی آنها فارغ‌التحصیل رشته پرستاری از دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند.

وی همچنین از حمایت‌های مسعود شفقی مدیر برنامه ریزی استراتژیک و مدیر اجرایی فدراسیون بین المللی مخترعان سوئیس (IFIA) و سهیلا روشنی مربی و مدرس اختراعات و همکارانشان و همچنین از دانشگاه علوم پزشکی مشهد و سازمان نظام پرستاری کشور تشکر کرد.

 

یک بانوی ایرانی برنده جایزه ویژه مرکز جهانی مالکیت فکری ملل متحد (WIPO)

همچنین عارفه اکبرزاده، دیگر برگزیده جشنواره بین المللی بانوان مخترع و کارآفرین کره جنوبی EXPO2023، گفت: من کارشناس پرستاری هستم و سابقه دو ساله در بخش NICU بیمارستان اکبر مشهد دارم و مرکز نوزادان ابریشم هم به عنوان کارشناس نوزادان فعالیت می کنم.

کارشناس پرستاری مرکز نوزادان ابریشم مشهد که اولین تجربه حضور در این رقابت ها را داراست با اشاره به اینکه اعضاء تیم ما ۳ نفر بود، افزود: من به همراه پدر و مادرم در این رویداد بین المللی شرکت کردم.

وی اشاره کرد که سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) دو جایزه ویژه خود را در جشنواره بین المللی مخترعان و کارآفرینان کره جنوبی EXPO2023 به مادرم افسانه ابریشم و مشاور شیردهی مرکز نوزادان ابریشم مشهد و یک بانوی مخترع کره جنوبی اعطاء کرد.

 

ثبت اختراع دو دستگاه پرکاربرد در تغذیه نوزاد با شیر مادر

در ادامه افسانه ابریشم، دیگر برگزیده شانزدهمین جشنواره بین‌المللی بانوان مخترع و کارآفرین کره جنوبی EXPO2023، تصریح کرد: اختراع ما با موضوع تغذیه نوزاد با شیر مادر در این جشنواره حائز دریافت مدال طلا و جوایز ویژه شدیم.

وی تاکید کرد: اهمیت شیر مادر بر هیچکس پوشیده نیست و تغذیه انحصاری با این شیر جزو اولویت‌های اصلی در بحث سلامت و بهداشت عمومی به‌حساب می‌آید.

مسئول فنی مرکز نوزادان ابریشم با اشاره به اینکه هیچ چیز همانند شیر مانند برای نوزاد شیرخوار ارزشمند نیست، بیان کرد: ما در هفته جهانی شیر مادر قرار داریم و به تمامی مادران شیرده به‌ویژه شاغلان توصیه می‌ شود که با وجود مشکلات و چالش‌های شیردهی فرزند خود را از نعمت شیر مادر محروم ننمایند و اگر هم کمبود شیر دارند با یک مشاور با تجربه و دوره دیده مشورت نموده و مدیریت در بحث تغذیه نوزاد داشته باشند و به جای استفاده از شیر خشک، به تداوم شیردهی با پستان خود ادامه دهند.

ابریشم اضافه کرد: ما همچنین در جهت رفع بخشی از چالش های شیردهی در مادران با پستان های بزرگ، سنگین و احتقانی جهت جلوگیری از انسداد راه هوایی و خفگی نوزاد ابزاری را اختراع کردیم که زیر پستان مادر قرار می‌گیرد و به گونه ای پستان را لیفت می کند که بوه سیله آن مادر می‌تواند نه تنها به راحتی و بدون هیچگونه نگرانی از بسته شدن راه بینی و دهان نوزادش به فرزند خود شیر بدهد بلکه چفت شدن (لچ) خوبی برقرار می شود و به این ترتیب به سمت شیر خشک نمی روند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اختراع دوم تیم پرستاری ما ابزاری است که سبب تقویت مکیدن نوزاد نارس و کم وزن می شود و قابلیت این وسیله در کنترل و تغییر دمای شیر و همچنین قابلیت دارودهی همزمان دارد.

برگزیده شانزدهمین جشنواره بین‌المللی بانوان مخترع و کارآفرین کره جنوبی با ذکر این نکته که ابزار نگهدارنده پستان برای تسهیل شیردهی و دستگاه شیردهی انگشتی جهت تقویت مکیدن نوزاد بوده است، تاکید کرد: این دستگاه‌ها در صورت تولید به راحتی قابل تهیه، و عرضه، آن هم با قیمت مناسب بوده و در این خصوص تنها نیازمند مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان حوزه صنعت و همچنین حمایت مسئولان از مخترعان و تولیدکنندگان در جهت تولید آن و دسترسی راحت مصرف‌کنندگان هستیم.

ابریشم افزود: هر دو دستگاه ثبت اختراع شده و نیازمند مشارکت مراکز دانشگاهی، تولیدکنندگان و صاحبان صنایع است.

مسئول فنی مرکز نوزادان ابریشم گفت: شیر مادر بهترین، کامل‌ترین، استریل‌ و در دسترس‌ترین غذا برای نوزاد است، تغذیه مناسبی که هیچ نوع جایگزینی ندارد و مصرف آن توسط نوزاد موجب بهره‌مندی فراوان از مزایای بی‌شمار شیر مادر می‌شود و اگر مادری در شیردهی دچار مشکل شد حتماً در این خصوص از کارشناسان و مشاوران این حوزه راهنمایی لازم را بگیرد، به خصوص فرصت طلایی روزهای اول تولد، شیردهی جهت آموزش را از دست ندهد تا شیردهی کارآمدی را به دنبال داشته باشند و معتقدیم که مشکلات بی شیری و کم شیری با بهره‌گیری آموزش‌های لازم از مشاوران شیردهی قابل رفع است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.