×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Saturday, 15 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
آمار تجارت خارجی به تفکیک کشورها

به گزارش توس اکو و به نقل از  ایرنا بر اساس جدول منتشرشده گمرک، ایران از فروردین تا ۱۰ دی ماه امسال به کشورهای عراق، ترکیه، امارات‌متحده‌عربی، افغانستان، پاکستان، عمان، فدراسیون‌روسیه، جمهوری‌آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، سوریه، کویت، قزاقستان، قطر، قرقیزستان، لبنان، بلاروس، چین و هند ۸۹‌میلیون و ۶۹۱‌هزار‌ تن کالا به ارزش ۳۸‌میلیارد و ۴۵۹‌میلیون دلار صادر کرده‌است که رشد ۲۳‌درصدی در ارزش و چهار‌درصدی در وزن را نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، از ابتدای امسال تا ۱۰‌دی ماه ۲۳‌میلیون و ۴۹۶‌هزار‌تن کالا به ارزش هشت‌میلیارد و ۶۳۱‌میلیون دلار به عراق صادرشده که در ارزش ۲۴‌درصد رشد را تجربه کرده، اما ۲‌درصد کاهش وزن را به‌ثبت رسانده است، این آمار در صادرات به ترکیه ۱۲‌میلیون و ۶۷۳‌هزار‌تن به ارزش ۶‌میلیارد و ۴۱۱‌میلیون دلار با رشد ۵۱‌درصدی در ارزش و هفت‌درصدی در وزن را نشان می‌دهد. ایران از ابتدای فروردین تا ۱۰‌دی ماه ۱۴۰۱ به امارات‌متحده‌عربی هشت‌میلیون و ۸۳۱‌هزار‌تن کالا به ارزش چهار‌میلیارد و ۶۰۰‌میلیون دلار صادرات داشته و رشد ۳۷‌درصدی در ارزش و هفت‌درصدی در وزن را تجربه کرده‌است، همچنین این آمار در افغانستان با کاهش ۱۴‌درصدی در ارزش و ۲۴‌درصدی در وزن به ۲‌میلیون و ۵۹۶‌هزار‌تن به ارزش یک‌میلیارد و ۲۵۱‌میلیون دلار رسید.
پاکستان در این مدت دو‌میلیون و ۵۴۳‌هزار‌تن کالا به ارزش یک‌میلیارد و ۴۷‌میلیون دلار از ایران کالا خریداری کرده‌است که نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته ۱۱‌درصد در ارزش و ۱۳‌درصد در وزن رشد را نشان می‌دهد، در صادرات به عمان رشد ۷۷‌درصدی در ارزش و ۶۱‌درصدی در وزن میزان ارسال کالا را به دو‌میلیون و ۵۱۸‌هزار‌تن به ارزش ۸۶۹‌میلیون دلار رساند.

صادرات به روسیه با رشد ۲۷‌درصدی در ارزش و ۲۶‌درصدی در وزن به یک‌میلیون و ۷۵‌هزار‌تن رسید‌که ارزش آن ۵۶۳‌میلیون دلار بود، همچنین فروش کالا به جمهوری‌آذربایجان با وجود کاهش ۱۰‌درصدی در وزن، ۲۳‌درصد رشد در ارزش را تجربه کرد و به ۵۸۶‌هزار‌تن کالا به ارزش ۳۷۶‌میلیون دلار رسید.

میزان صادرات به ارمنستان در این مدت به ۹۸۴‌هزار‌تن به ارزش ۳۵۱‌میلیون دلار رسید‌که رشد ۴۴‌درصدی در ارزش و ۱۳‌درصدی در وزن ثبت شد و در صادرات به ترکمنستان نیز با وجود کاهش یک‌‌‌‌‌‌درصدی وزن، آمارها رشد ۴۰‌درصدی ارزش را نشان می‌دهد که به یک‌میلیون و ۳۵‌هزار‌تن به ارزش ۳۵۰‌میلیون دلار رسید.

ایران از فروردین ماه تا ۱۰ دی ماه امسال رشد ۱۲‌درصدی در ارزش و ۱۸‌درصدی در وزن صادراتی را با سوریه تجربه کرد و آمارها فروش ۱۲۳‌هزار‌تن کالا به ارزش ۱۸۴‌میلیون دلار را نشان می‌دهند و با وجود رشد اندک صادرات به قزاقستان که یک‌درصد در ارزش و سه‌درصد در وزن بوده‌است، ۳۹۲‌هزار‌تن کالا به ارزش ۱۴۰‌میلیون دلار به این کشور کالا صادر شده‌است.

همچنین در همین زمان صادرات ایران به کویت با رشد ۴۵‌درصدی در ارزش و ۷۲‌درصدی در وزن، به چهار‌میلیون و ۳۶۵‌هزار‌تن کالا به ارزش ۱۶۵‌میلیون دلار رسید ‌و از سوی دیگر با وجود کاهش ۶‌درصدی در ارزش و ۱۴‌درصدی در وزن صادرات به قطر به ۷۸۳‌هزار‌تن کالا و ۱۰۴‌میلیون دلار به‌ثبت رسید.

آمارهای گمرک حاکی از صادرات ۴۴‌هزار تنی به ارزش ۵۶‌میلیون دلار به قرقیزستان، ۱۴‌هزار تن به ارزش ۲۰‌میلیون دلار به لبنان و ۱۷‌هزار تن به ارزش ۱۲‌میلیون دلار به بلاروس در ۱۰ماهه امسال است. مجموع صادرات به این ۱۷ کشور ۶۲‌میلیون و ۷۵‌هزار‌تن به ارزش ۱۱‌میلیارد و ۸۵۵‌میلیون دلار رسید ‌که رشد ۳۰‌درصدی در ارزش و ۶‌درصدی در وزن را نشان می‌دهد.

در این میان از فروردین تا ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱ صادرات ایران به چین با ۱۱‌درصد رشد در ارزش و هفت‌درصد رشد در وزن به ۲۳‌میلیون و ۷۷۲‌هزار ‌تن به ارزش ۱۱‌میلیارد و ۸۵۵‌میلیون دلار بود و در رابطه با هند نیز با وجود کاهش ۲۴‌درصدی در وزن، رشد ۶‌درصدی در ارزش به‌ثبت رسید ‌که شامل سه‌میلیون و ۸۴۴‌هزار ‌تن به ارزش یک‌میلیارد و ۴۷۴‌میلیون دلار می‌شود. مجموع صادرات ایران به دو کشور چین و هند به ۲۷‌میلیون و ۶۱۶‌هزار‌تن به ارزش ۱۳‌میلیارد و ۳۲۹‌میلیون دلار رسید.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.