×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۴۰۲  .::.   برابر با : Monday, 4 March , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 2 خبر
بیش از ۷۷۴ هزار نفر روز اشتغال در پروژه های وقفی
حسین کوه زاد

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد احمدزاده امروز ۹ مهرماه، در نشست خبری که به مناسبت هفته وقف در محل این اداره کل برگزار شد، اظهار کرد: همه ساله دهه وقف از ۲۷ صفر آغاز می‌شد، اما امسال بر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز وقف از ۲۷ صفر به ۱۶ربیع الاول مصادف با۱۰ الی ۱۶مهر تغییر یافته که هر دو تاریخ متعلق به پیامبر اکرم(ص) است.

وی افزود: وقف یکی از احکام پیشرفته و متعالی اسلام است و رهبری به ترویج فرهنگ وقف تاکید دارند و به عنوان یکی از احکام ممتاز جامعه اسلامی نسبت به سایر جوامع نمود برجسته‌ای دارد، اگرچه در سایر جوامع هم به گونه دیگر این فرهنگ اجرا می‌شود، اما در جامعه اسلامی دیدگاه اخروی این فرهنگ وجه امتیاز است.

وی بیان کرد: اگر وقف بخواهد جایگاه واقعی خود را پیدا کند، باید تشویق و ترویج شود که این امر با بیان حسنات، جوانب و برکات آن ممکن خواهد بود. باید آثار خوب وقف در جامعه تبیین شود، از طرفی باید متولیان امانت‌داری را در موقوفات رعایت کنند و براساس نیت واقف مورد استفاده قرار گیرد و اجرای نیت شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: برنامه‌هایی در ایام هفته وقف پیش‌بینی شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به تجلیل از یاوران وقف در ۱۲ شهرستان اشاره کرد، همچنین در آخرین روز هفته وقف همایش استانی «یاوران وقف» برگزار خواهد شد.

احمدزاده اظهار کرد: طی یک سال گذشته ۱۷۵ میلیارد تومان در راستای اجرای امینانه نیات واقفان توسط هیات امنای مساجد، حسینیه‌ها، مدارس، درمانگاه‌ها و سایر مراکز وقفی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هزینه شده است.

وی ادامه داد: اجرای نیات واقفان شامل تهیه ۳۲۴ کمک جهیزیه، ۶۰هزار بسته معیشتی، ۴۰۰۰ لوازم‌التحریر و آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد بوده که از محل موقوفات مرتبط هزینه شده است.

احمدزاده اظهار کرد: اعزام مبلغ به بقاع متبرکه و مناطق محروم، برگزاری دوره‌های سبک زندگی اسلامی، اجرای طرح قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی و قدم‌های آسمانی تا حرم حسینی، برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در بقاع متبرکه، کمک به ۲۰۳ مسجد و… از جمله اقدامات صورت گرفته طی یک سال بوده است. ۱۳۰ وقف جدید با نیات مختلف فرهنگی، درمانی، مذهبی، امور خیریه و … توسط واقفان خیراندیش استان طی یک سال به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی درخصوص فعالیت‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری موقوفات، بیان کرد: ۳۵هزار متر مربع پروژه عمرانی و سرمایه‌گذاری ۶۰۰۰ مترمربع پروژه سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۲۹ میلیارد تومان هزینه شده است. ۵۲ نیروگاه خورشیدی وقفی با ظرفیت ۲۶۰۰ کیلووات ساعت برق در بقاع متبرکه مستقر هستند و تولید انرژی آن معادل تامین برق ۱۸۵ واحد مسکونی در سال است.

وی افزود: در مجموع پروژه‌های عمرانی، کشاورزی و دامپروری بیش از ۷۷۴ هزار نفر روز مشغول به کار هستند که نشان از ایجاد اشتغال این فعالیت‌ها است، ضمن اینکه افتتاح چندین پروژه در هفته وقف امسال در دستور کار است. کلنگ‌زنی چندین پروژه نیز در دست اقدام است.

وی گفت: در خراسان رضوی تاکنون ۱۷۱ نفر به عنوان امین موقوفات شناسایی و جذب شدند که این امر باعث رشد ۴۰ درصدی عواید موقوفات شده است.

مدیر کل اوقاف خراسان رضوی بیان کرد: همچنین بیش از ۹۰ درصد اسناد اجاره‌ای وقفی استان تثبیت مالکیت شدند، علاوه بر این نیز ۳۲ هزار و ۱۲۸ رقبه اسناد اجاره در استان به‌روز رسانی شده است. علاوه بر این موارد نیز ۷۰۰۰ رقبه و ۶۹۵ برگ جدید موقوفات تنظیم و ۴۴۷ فقره سند مالکیت قدیمی دارای سند کاداستر شده است. همچنین با اجرای گشت حفاظت از اراضی و برخورد با پدیده موقوفه‌خواری تاکنون ۱۸۵ مورد وقف تصرف شده به مساحت ۱۱۰هکتار رفع تصرف شدند.

وی گفت: طی سال گذشته بیش از ۲۵ هزار مفاصا حساب برای موقوفات و بقاع متبرکه استان صادر شده که این رکورد بسیار خوبی است و تقریبا ۱۰۰ درصد موقوفات استان و بقاع متبرکه استان مورد بررسی قرار گرفته است.

احمدزاده با اشاره به نامگذاری هفته وقف، ادامه داد: ۱۰ مهر با عنوان وقف، رسانه، ترویج فرهنگ وقف، ۱۱ مهر همزمان با هفدهم ربیع‌الاول میلاد با سعادت حضرت رسول اکرم(ص) و امام صادق(ع) با عنوان وقف، قرآن، سنت نبوی، سیره معصومین(ع) و ۱۲ مهر با عنوان وقف، اقتصاد پایدار، رشد تولید نامگذاری شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: ۱۳ مهر نیز با عنوان وقف، امامزادگان، ترویج فرهنگ زیارت، ۱۴ مهر با عنوان وقف، حمایت از خانواده، ترویج سبک زندگی اسلامی، ۱۵ مهر با عنوان وقف، حمایت از نخبگان علمی و دانش‌بنیان‌ها و ۱۶ مهر با عنوان وقف، سلامت جامعه، تکریم واقفان و خیران نامگذاری شده است.

 

استقبال از وقف‌های دانش بنیان

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: وقف در حوزه آموزش، کمک به تحصیل دانش‌آموزان نیازمند از قبیل موقوفاتی است که تقریبا جدید بوده، اما وقف‌هایی با نیات جدید از جمله وقف با موضوع خانواده و فرزندآوری که در گذشته وجود نداشته، به تازگی ایجاد شده است.

وی، اظهار کرد: از ابتدا تنها یک موقوفه وجود داشته و پس از آن موقوفات زیاد شده است؛ لذا نهاد وقف به اداره و سپس به سازمان تبدیل شد که در حال توسعه است و به میزان گسترش موقوفات، نیات موقوفات نیز بیشتر می‌شود.

ایزدی در خصوص نیت واقفان خاطرنشان کرد: مجموعه نیات واقفان در سامانه جامع موقوفات شامل ۷ عرصه کلی است که در این ۷ عرصه با زیرشاخه‌ها حدود ۸۰۰ مورد نیت مختلف ثبت شده است.

وی با اشاره به نیت موقوفات جدید اضافه کرد: در خصوص نیت واقفان، موقوفات مذهبی از جمله احداث مسجد، روضه‌خوانی و موقوفاتی از این قبیل همیشه وجود داشته است، علاوه بر این موقوفاتی در حوزه اسکان نیز از گذشته داشته‌ایم و همچنان این موقوفات انجام می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اظهار کرد: وقف در حوزه آموزش، کتاب و کتابخوانی، کمک به تحصیل دانش‌آموزان نیازمند نیز از قبیل موقوفاتی است که تقریبا جدید بوده، اما وقف‌هایی نیز وجود دارند که با نیات جدید ثبت شده‌اند به عنوان مثال وقف با موضوع خانواده و فرزندآوری که در گذشته نبوده و به تازگی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: با نیت خانواده و فرزندآوری در خراسان رضوی یک موقوفه به صورت مستقل و چند موقوفه با نیات دیگر که یکی از نیات آن خانواده و فرزندآوری بوده صورت گرفته است.

ایزدی افزود: موضوع علم و فناوری از دیگر موقوفات جدیدی است که چندین سال مورد توجه قرار گرفته و موقوفاتی که در این خصوص به ثبت رسیده مجموعا حدود ۱۰ مورد است.

وی افزود: نسبت به وقف‌های دانش‌بنیان استقبال می‌کنیم و در این خصوص نیز انجمن وقف علم و فناوری در استان تشکیل شده که در این راستا وقف دستگاه آب‌شیرین‌کن از جمله موقوفاتی بوده که در حوزه دانش بنیان برای روستاهای محروم صورت گرفته است.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: خیرین اعتقادات مختلفی دارند، لذا باید نیات آن‌ها جهت‌دهی شود. ما برای افرادی که می‌خواهند وقف جدید ثبت کنند مواردی که در جامعه ضروری است را تبیین می‌کنیم و در این خصوص مشاوره برای ثبت وقف با نیات مورد نیاز جامعه صورت می‌گیرد.

ایزدی بیان کرد: از جمله فعالیت‌های اجتماعی در اوقاف و امور خیریه برگزاری برنامه «قرار دوازدهم» است که دوازدهم هر ماه هر فرد خیر از پزشک گرفته تا هر حرفه‌ای دیگر به نیت امام زمان(عج) هر خدمتی که بتواند به صورت رایگان برای افراد نیازمند انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌ها اجرای طرح شمیم خدمت است که با هدف ایجاد اشتغال برای افراد مستعد برگزار و در این طرح آموزش لازم برای ورود به حرفه‌های مختلف را می‌بینند.

ایزدی اظهار کرد: در این راستا نیز ستاد هماهنگی امور خیریه به صورت مردمی تشکیل شد که حوزه‌هایی چون بهداشت و درمان، خانواده، ایتام، ایجاد اشتغال و … را در بر می‌گیرد. علاوه بر این نیز در موضوع خانواده در امور مساجد ۱۰۰ پایگاه تشکیل شده که آموزش‌های لازم و مشاوره مورد نیاز برای افراد متقاضی صورت می‌گیرد.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اضافه کرد: به برکت میلاد پیامبراکرم(ص) در ایجاد اشتغال نیز افتتاح کارگاه پوشاک گوهرشاد را داریم که تولید چادر را در برنامه دارد و قرار است این تولیدات با قیمت مناسب در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.