×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت و چهارمین کنگره بین‌المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت در مشهد برگزار می شود

به گزارش توس اکو، مهدی قلیان ظهر سه شنبه ۲۴ مردادماه در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: دبیرخانه اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت و چهارمین کنگره بین‌المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت از دی ماه سال گذشته فعال شد و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته در این کنگره دو روزه از ظرفیت نخبگان و متخصصان داخلی و خارجی در قالب سخنرانی‌ها و پنل‌های تخصصی استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه امیدواریم که پس از این رویداد بین‌المللی شاهد رشد و توسعه در بحث سواد سلامت باشیم، متذکر شد: برگزاری رویدادهای این چنین آن هم در سطح بین‌الملل تاثیر بسزایی در افزایش سطح سواد سلامت جامعه دارد.

طبق گفته قلیان، این رویداد با حضور ۷ سخنران خارجی از استرالیا، نیوزلند، بندگلاش، یونیسف و سازمان بهداشت جهانی برگزار می‌شود.

رئیس دانشکده بهداشت مشهد خاطرنشان کرد: کرونا موجب توجه بیشتر به موضوع سلامت و بحث خودمراقبتی بیماری‌های واگیر و غیرواگیر شد و بسیاری از کشورهای دنیا که از سواد سلامت بالایی برخوردار بودند، توانستند عملکردی موفق در مقابل کووید ۱۹ داشته باشند.

مدیر اجرایی چهارمین کنگره بین‌المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت تاکید کرد: روابط عمومی‌ها و رسانه‌ها باید بیش از پیش در مسیر آموزش، رشد و ارتقاء سواد سلامت تلاش کنند، ما معتقدیم که باید اطلاعات مردم در حوزه سلامت به‌روز و متناسب با نیاز جامعه باشد و این اطلاعات صرفاً در موضوع پیشگیری از بیماری واگیر یا غیرواگیر خلاصه نشود.

وی با بیان اینکه آموزش‌های سواد سلامت باید از محیط مدرسه و از همان ابتدای ورود به عرصه تعلیم و تربیت آغاز شود، از همکاری دو وزارت‌خانه‌ بهداشت و آموزش و پرورش و تمامی مدارس کشور با این کنگره خبر داد.

مدیر گروه دانشکده بهداشت مشهد و دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت و چهارمین کنگره بین‌المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت نیز در بخش دیگری از این نشست، اظهار کرد: در مدت معین شده برای ارسال مقالات ۸۲۳ مقاله دریافت شد که از این تعداد ۷۲۷ مورد آن پذیرفته شد و اکثر این مقالات در قالب پوستر ارائه می‌شود.

نوشین پیمان افزود: ما در این کنگره بین‌المللی ۷ پنل تخصصی دو طرفه (فوروم) داریم، در این قالب ما گفت‌وگوی میان ارائه دهندگان و حاضران در پنل داریم و پنل‌ها به‌صورت سخنرانی یک طرفه نیست و تجربه نشان داده که موارد دو طرفه که با پرسش و پاسخ همراه بوده از بازخورد به مراتب بهتری به نسب موارد یک طرفه داشته است.

وی ادامه داد: ۸ سخنران کلیدی و ۶ سخنران خارجی داریم که از این تعداد ۲ نفر از استرالیا، یک از نفر آمریکا، یک از نفر برزیل، ۲ نفر از یونیسف و یک نفر از سازمان بهداشت جهانی هستند.

دبیر علمی دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت خاطرنشان کرد: اولین و دومین کنگره سواد سلامت که در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ برگزار شد کنگره‌ای ملی بود و سومین کنگره سواد سلامت به‌صورت بین‌المللی برگزار می‌شود.

پیمان گفت: اعضای هیات علمی کنگره ۳۴ نفر، اعضای حاضر فوروم‌ها ۵۹ نفر و اعضای کمیته اجرایی آن ۳۷ نفر هستند و ما در رویداد بین‌المللی از ظرفیت برترین متخصصان استفاده کردیم، مشابه این کنگره در کشورهای مختلف برگزار شده، اما در ایران نمونه مشابه ندارد و آغازگر آن دانشکده بهداشت مشهد است.

وی متذکر شد: ما تاکنون ۲۹ پایان‌نامه مصوب دانشگاهی و ثبت شده در زمینه سواد سلامت، ۶۰ طرح تحقیقاتی و ۸۰ مقاله چاپ شده در مجلات معتبر بین‌المللی با موضوع سواد سلامت داشتیم؛ همچنین اولین سند رسمی سواد سلامت که در سال ۱۴۰۰ با تاکید رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دانشکده بهداشت مشهد و گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت این دانشکده واگذار شد توسط معاونت بهداشتی این دانشگاه به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال شد و پس از بازبینی مجدد در سال ۱۴۰۲، ارائه‌های شفاهی و حضوری این سند را داشتیم.

مدیر گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده بهداشت مشهد افزود: ما طرح‌های مشترک زیادی با همکاری دیگر مجموعه‌ها در موضوع سواد سلامت داشتیم و آخرین اقدام صورت گرفته هم طرح پایلوت سواد سلامت کارکنان در بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد اجرا شده و به دنبال ایجاد اولین مرکز تحقیقات سواد سلامت کشور در مشهد هستیم، امیدواریم که مقدمات شکل‌گیری و افتتاح آن در اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت و چهارمین کنگره بین‌المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت فراهم شود.

پیمان با اشاره به اینکه برنامه‌های اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت و چهارمین کنگره بین‌المللی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت از ساعت ۷ تا ۱۸ برگزار می‌شود، بیان کرد: در پنل‌ها، فوروم‌ها، پوسترها و سخنرانی‌های این کنگره ۲ روزه به موضوعات مختلف پیشگیری پرداخته می‌شود.

وی اذعان کرد: سطح سواد سلامت در کشور بالا نیست و باید به‌طور ویژه در این حوزه کار شود تا از ابتلا و تشدید بیماری، کاهش هزینه‌های بیمارستانی و عدم ایجاد مشکلات جسمی و روحی کاسته شود، ما معتقدیم که می‌توانیم همانند دیگر کشورهای دنیا روی این حوزه کار کنیم تا که بتوانیم دستاورد بهتری در بحث رشد و ارتقاء سطح سواد سلامت جامعه داشته باشیم.

دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی سواد سلامت تصریح کرد: در این کنگره ۲ روزه به ۷ موضوع توسعه سواد سلامت، تعهدات دولت و نظام سلامت، سواد سلامت و مدیریت بیماری‌ها، محیط‌های سواد سلامت، ارتقاء سلامت و سواد رسانه‌ای، توسعه مهارت‌ها و راهبردها در سواد سلامت، تاثیر سواد سلامت در سبک زندگی سالم و ارتقاء سواد سلامت و توانمندسازی جامعه پرداخته می‌شود.

پیمان تاکید کرد: در روزها و هفته‌های اخیر تفاهم‌نامه‌های زیادی میان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با مجموعه‌های مختلف شهری، استانی، کشوری و بین‌المللی در بحث ارتقاء سواد سلامت جامعه برداشته شده که تعداد آن تا این لحظه ۸ مورد بوده و آخرین مورد آن با صداوسیمای خراسان رضوی بود.

وی افزود: سخنران شاخص کنگره حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارتخانه بوده و مراسم افتتاحییه هم از ساعت ۸ تا ۱۱ روز شنبه در تالار شهید مطهری برگزار می‌شود.

مدیر آموزش و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در این نشست، گفت: سواد سلامت به مفهوم یک مهارت شناختی و به عنوان مسئله‌ای مهم و تاثیرگذار در نظام سلامت بوده و وقتی که می‌گوییم (پیشگیری بهتر از درمان است) این یک شعار صرف نیست، بلکه یک واقعیت بوده و بی‌شک هرچه قدر که در حوزه پیشگیری کار شود به مراتب از تحمیل چند برابری هزینه‌های دارو و درمان جلوگیری می‌شود.

محمدجعفر صادقی افزود: ما معتقدیم که تغذیه سالم تا ۸۰ درصد از دیابت نوع ۲، تا ۵۰ درصد از بیماری‌های قلبی و عروقی، تا ۵۰ درصد از مرگ و میر کودکان و تا ۳۰ درصد از سرطان‌ها جلوگیری می‌کند و یا می‌دانیم که فست‌وفود و نوشابه مضر است، اما به چیزی که معتقد هستیم عمل نمی‌کنیم.

وی بیان کرد: متاسفانه فاصله زیادی میان دانش و آگاهی وجود دارد، باید این فاصله کاهش یابد تا که منجر به تعییر رفتار شود و اگر این مهم تحقق یافت می‌توانیم بگوییم که در بحث سواد سلامت گامی موثر برداشته شده است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.