×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Tuesday, 23 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
افزایش ۱۸ درصدی زائران از نیمه شهریور تاکنون

 

به گزارش توس اکو، حجت‌الاسلام حجت گنابادی نژاد روز دوشنبه و در چهارمین نشست خبری قرارگاه عملیاتی زائران دهه آخر صفر با محوریت کمیته‌ اجرائی مشهد و کمیته تنظیم بازار افزود: در سفر روز گذشته وزیر کشور به مشهد برای بررسی میدانی و مصداقی شرایط خدمت رسانی به زائران دستورات بسیار مناسبی اتخاذ شد و بر همین اساس قرار شد تا استانداران سراسر کشور در امر خدمت رسانی به زائران به خصوص در امر حمل و نقل و ایمنی مسیرها به سمت مشهد به طور جدی کمک کنند.

وی ادامه داد : بر این اساس قرار شد تا همچون سال گذشته نمایندگان استانداران سراسر کشور در این ایام ، در مشهد حضور داشته باشند.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: همچنین دستوراتی برای تامین اقلام از سوی هلال احمر، وزارت دفاع و همچنین استانداری تهران و شهرداری این شهر به عنوان معین خدمت رسانی در شهر مشهد صادر شد تا سفر زائران در آرامش به سرانجام برسد.

گنابادی نژاد در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص تدبیر برای وجود کارت سوخت در جایگاه های بنزین با توجه به سفر بیش از ۸۰ درصد مردم با خودروی شخصی اظهار کرد: در زمینه تامین سوخت هیچ جای نگرانی وجود ندارد و سوخت مورد نیاز تامین شده است و همان گونه که از قبل نیز اطلاع رسانی شده است لازم است تا رانندگان کارت سوخت شخصی خود را به همراه داشته باشند و با این حال، به تعداد لازم کارت سوخت در جایگاه های بنزین وجود دارد.

وی اضافه کرد: هم اکنون و در حوزه اسکان ظرفیت خالی وجود دارد و هیچ مشکلی در این خصوص وجود ندارد و این در حالی است که در کنار ظرفیت اسکان رسمی برای زائران ، اسکان موقت شامل حسینیه ها ، مدارس و مساجد و نیز مکان هایی برای اسکان اضطراری در نظر گرفته شده است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی گفت: تجربه خوب اطلاع رسانی خدمات به زائران باعث شده است تا اکنون در حوزه قیمت هتلها کسی دچار شبهه نباشد و لازم است تا امکان اطلاع رسانی وسیع در خصوص سایر خدمات و اقلام وجود داشته باشد تا مردم دچار مشکل نشوند و گرنه در حوزه قیمت ها ، اقدامات انجام شده مانند نقش زدن روی آب است که ماندگار نیست.

 

ایجاد ۱۰هزار پارکینگ جدید و فعالیت ۲۰۰ تاکسی صلواتی در اطراف حرم

محسن داوری نیز در این نشست خبری اظهار کرد: در سال جاری قرارگاه خدمات سفر بعد از تعطیلات نوروز تعطیل نشد و تاکنون ۲۱ جلسه برگزار شده است. ماموریت‌ها در حوزه‌های مختلف توسط ۱۲ کمیته و ۴ معاونت فرمانداری مشهد به صورت مستمر پیگیری و مورد رصد قرار گرفته است.

فرماندار مشهد با اشاره به اهمیت تامین نیاز زائران در مشهد گفت: نگاه ما این است که قبل از احساس نیاز از سوی زائر، ما نیاز او را برطرف کنیم و بستری ایجاد کنیم تا زائر در مشهد با آرامش زیارت کند.

وی ادامه داد: در همین راستا استقبال از زائران را از ورودی‌های شهر مشهد اغاز می‌کنیم. ۵ ایستگاه استقبال در ورودی‌های شهر ایجاد شده و تعدادی از اعضای کمیته خدمات سفر نیز در ان حضور دارند.

داوری با اشاره به فعالیت شبانه روزی قرارگاه خدمات سفر گفت: زائران می‌توانند با ارتباط با قرارگاه خدمات سفر از آخرین وضعیت مشهد آگاه شوند. همچنین راهنماهایی در سطح شهر و اطراف حرم در قالب ۳۸ گروه فعال برای کمک به زائران وجود دارد تا مشکلات زائران را برطرف و درصورت نیاز به قرارگاه هدایتشان کنند.

فرماندار مشهد در ادامه بیان کرد: ۲۰ قلم کالای ضروری را شناسایی و توسط کمیته تامین تهیه کردیم و در اطراف حرم نیز مکان‌هایی را برای ذخیره اقلام تعبیه کردیم. با ۷۰۰ واحد صنفی برای فروش اقلام ضروری با قیمت مصوب تفاهم نامه امضا کردیم که مکان آن‌ها در نرم افزار نشان جایگذاری شده و از این طریق برای زائران قابل رصد است. بازارهای موقتی نیز توسط شهرداری در محل‌هایی که کمبود احساس شده، ایجاد شده است که اغلب این ۲۰ قلم کالا را تامین می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت ۴ پایگاه نظات بر بازار در ۴ مسیر منتهی به حرم گفت: اعضای ۱۴ دستگاه نظارتی در این پایگاه‌ها حضور دارند و با گروه‌های سیار به صورت مستمر بازار را رصد می‌کنند تا اگر تخلفی مشاهده شد به سرعت با آن برخورد شود.

داوری در ادامه گفت: در حوزه تامین نان نیز تلاش ویژه‌ای داشتیم. به نانوایی‌ها سهیمه آرد فوق‌العاده تخصیص دادیم و میزان زمان پخت را افزاش دادیم. همچنین تعدادی از نانوایی‌های اطراف حرم را ۲۴ ساعته فعال کردیم. از دهه پایانی ماه صفر در سال گذشته تاکنون ۳۰ واحد نانوایی جدید در اطراف حرم اضافه شده که ۸ واحد آن در روزهای اخیر افتتاح شده است. تا روز سه شنبه نیز تعداد زیادی نانوایی سیار فعال خواهد شد.

وی در خصوص حمل و نقل و نظارت بر قیمت‌ها گفت: در بحث تاکسیرانی، سازمان تاکسیرانی و دستگاه‌های حوزه نظارت در حال نظارت ویژه هستند. در هر شیفت نیز ۲۰۰ تاکسی به صورت صلواتی در اطراف حرم فعالیت می‌کنند که در زمینه نظارت بر قیمت‌ها کمک می‌کنند.

داوری اضافه کرد: علاوه بر فعالیت پارکینگ‌های رسمی، بسیاری از زمین‌های بلاتکلیف اطراف حرم به پارکینگ تبدیل شدند و بدین ترتیب ۱۰هزار پارکینگ جدید در اطراف حریم ایجاد شده است.

وی با اشاره به تکمیل ۶۸ درصدی اقامتگاه‌های رسمی گفت: حدود ۵درصد از اسکان‌های اضطراری در کمپ غدیر پر شده است. در بخش غیررسمی که اغلب به اسکان زائران پیاده اختصاص یافته، تقریبا هیچ اقامتی صورت نگرفته و پس از ورود زائران به مشهد این مکان‌ها پر خواهد شد.

 

بهسازی بیش از ۱۴۰۰ سرویس بهداشتی بین راهی

در ادامه نشست محمدعلی توسلی، مدیرکل امور رفاهی زائرین استانداری خراسان رضوی بیان کرد: اغلب زائران پیاده‌ای که ثبت نام کردند از دو روز آینده وارد مشهد می‌شوند. در ملک‌آباد حدود ۳۰۰۰ زایر پیاده مستقر بودند و موکب‌ها در مسیر پیاده‌روی برای خدمت‌رسانی آماده هستند.

در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی و دبیر ستاد خدمات سفر خراسان رضوی اظهار کرد: ما از یک ماه گذشته بررسی و بهسازی ۱۴۷۰ چشمه سرویس بهداشتی بین راهی را آغاز کردیم. جایگاه داران جایگاه‌های سوخت را نیز مقرر کردیم تا مقدمات استفاده از سرویس‌های بهداشتی را آماده کنند. این اتفاق شکل گرفته اما ممکن است الان آماده نشود.

سید جواد موسوی خاطرنشان کرد: در زمینه تاسیسات گردشگری رسمی تاکنون تخلفی گزارش نشده، اما در بخش غیر رسمی ۱۷ مورد گزارش داشتیم که به ان‌ها رسیدگی کردیم. در این خصوص چهار پایگاه در اطراف حرم مستقر هستند که ۲۴ ساعته و آنلاین به شکایات رسیدگی کرده و برخورد می‌کنند.

معاون نظارت و بازرسی صمت خراسان رضوی نیز در ادامه نشست گفت: درخصوص نظارت بر بازار سوغات ملاک عمل ما نرخ تعیین شده در اتحادیه است. قیمت‌ها را در حوزه طلافروشان، نقره فروشان، عکاسان و آجیل و خشکبار احصا شده و در اختیار بازرسان قرار گرفته تا چنانچه تخلفی صورت بگیرد برخورد انجام شود.

بخشعلی بیاتی قلعه زو ادامه داد: تامین اقلام به صورت متمرکز از واحدهای تولیدی، بنکداری‌ها و شرکت‌های پخش تامین شده و قیمت عرضه در مراکز حداکثر به قیمت مصرف‌کننده که روی کالاها درج شده خواهد بود و در بسیاری از موارد با قیمتی کمتر از قیمت روی محصول عرضه می‌شود.

وی با اشاره به انجام ۱۸۲۰ مورد بازدید از واحدهای غیر صنفی و اقامتی از ۱۱ شهریور گفت: ۴۷۲ پرونده به ارزش ۴۶ میلیارد ریال به تعزیرات ارسال شده است. ۷۴ مورد شکایت کتبی در پایگاه‌ها رسیدگی شده که بالغ بر ۱۰۹ میلیون تومان استرداد وجه به شاکیان داشتیم.

در پایان هادی مخملی رئیس اتاق اصناف مشهد از انجام ۳۵۲۰ بازرسی از ابتدای دهه اخر صفر خبر داد و گفت: در این مدت ۶ واحد صنفی پلمب و ۵۰ شکایت کتبی دریافت شده است. ضمن اینکه در خصوص نظارت بر بازار سوغات، تاکنون ۲.۵ کیلوگرم زعفران تقلبی جمع‌آوری شده است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.