×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Monday, 24 June , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
بزرگترین مرکز درمان ناباروری شرق کشور افتتاح شد

به گزارش توس اکو، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی در آیین گشایش بزرگترین و مجهزترین مرکز ناباروری شرق کشور در بیمارستان رضوی۰، اظهارکرد: سالها است رهبر معظم انقلاب به حق، در مورد مساله فرزندآوری و همچنین اشکالات ایجاد شده در این خصوص هشدار می‌دهند.

وی گفت: در راستای رفع دغدغه رهبری بررسی های لازم صورت گرفت که یکی از مسایل مهم، موضوع درمان و هزینه‌های آن است و بر همین اساس در سال ۱۴۰۱ کار ساخت این مرکز درمان ناباروری آغاز شد.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: در این مرکز بهترین پزشکان و متخصصان به کار گرفته خواهند شد و از نظر تجهیزات بهترین، مدرن ترین و به روز ترین امکانات مورد استفاده قرار می گیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین مروی با بیان اینکه درمان ناباروری آثار ملی در پی خواهد داشت، تصریح کرد: از این طریق هم مشکل خانواده ها رفع می‌شود و هم با ازدیاد نسل، کشور از اثرات آن بهره‌مند می‌شود.

وی گفت: مرکز درمان ناباروری “بشری” که در بیمارستان رضوی مشهد راه‌اندازی شده است، جایی برای پذیرش اقشار آسیب‌پذیری است که توان مالی چندانی ندارند و نباید بدین دلیل ناامید برگردند.

همچنین بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به موضوع جوانی جمعیت عنوان کرد: یکی از مهمترین مسایل امروز ما جمعیت و جوانی جمعیت است. در برهه فعلی به دلایل مختلف دچار کمبود جمعیت شدیم و به سمت سالخوردگی پیش رفتیم. در دولت مردمی توجه ویژه‌ای به این موضوع شد و مجلس قانونی را تصویب کرد.

وی افزود: در سال گذشته کاهش جمعیت و تولید فرزند که کاملا نزولی پیش می‌رفت، افقی شد. امیدواریم با اقدامات در حال انجام شاهد صعودی شدن این روند باشیم. کشورهایی مانند چین که بیشترین جمعیت دنیا را دارند اما باز هم روی افزایش جمعیت خود کار می‌کنند. در آمریکا نیز رشد جمعیت را تشویق می‌کنند، بنابراین این راهکار مهمی برای ما است.

عین‌اللهی ادامه داد: در وزارت بهداشت از سال ۱۴۰۰ قرارگاه جوانی جمعیت را با مسئولیت وزیر و با حضور همه دست‌اندرکاران برقرار کردیم که ۲۲ جلسه برگزار شد، ۱۱ دستورالعمل وزیر و ۴۲ دستورالعمل مدیران داشتند. قرارگاه جمعیت در تمام دانشگاه‌ها تشکیل و ۱۵۲۹ جلسه برگزار شد. درمان ناباروری یکی از مسائل مهم است. تعداد افراد نابارور ۳.۵ تا ۴ میلیون نفر تخمین زده شده است. ما خدمات بیمه‌ای را گسترده کردیم و مراکز سطح دو و سه را در کشور افزایش دادیم که در حال حاضر ۸۷ مرکز سطح دو درمان ناباروری و ۱۲۶ مرکز درمان تخصصی ناباروری سطح سه در کشور داریم.

وزیر بهداشت بیان کرد: خدمات بیمه در مراکز دولتی ۹۰ درصد و در مراکز خصوصی ۷۰ درصد است. ما سال گذشته یک میلیون ‌و ۲۰۰ هزار مراجعه به مراکز درمان ناباروری در کشور داشتیم. مهمترین محور و مساله ما در همه موارد نیروی انسانی است که نیروی انسانی متخصص در جمهوری اسلامی در همه عرصه‌ها از جمله درمان ناباروری وجود دارد. گردشگری سلامت در جمهوری اسلامی یک فرصت برای بسیاری از کشورها است. در زمینه تجهیزات ناباروری نیز اقداماتی در دانش‌بنیان‌ها انجام شده و توانستیم محیط کشت جنین را در داخل تولید کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۳ میلیون و ۳۳۸ هزار نفر در مراکز دولتی به صورت رایگان زایمان طبیعی انجام دادند. ۲۰۰۰ دوره توانمندسازی برای افرادی که می‌خواهند در حوزه‌های خدمات زایمانی کار کنند و ۶۰ هزار ماما تربیت شدند تا در جوانی جمعیت فعالیت داشته باشند. بیمه رایگان برای مادران و فرزندان تا ۵سالگی انجام شده است. در شرایطی که در غزه کودکان مظلوم به شهادت می‌رسند، جمهوری اسلامی تمام کودکان زیر ۷ سال را با وجود همه مشکلات اقتصادی رایگان درمان می‌کند.

عین‌اللهی اضافه کرد: پوشش داروهای تخصصی درمان ناباروری ۶۳ قلم بوده، ۲۸ قلم لوازم و تجهیزات پزشکی، ۵۶ قلم آزمایش، ۷ قلم خدمات تصویربرداری و ۲۰ عمل جراحی تحت پوشش قرار دارند که در این موارد ۹۰ درصد توسط بیمه پرداخت می‌شود. دو واکسن جدید را به واکسن‌های قبلی اضافه کردیم که از امسال در هفت استان به صورت آزمایشی شروع شده و تا پایان تابستان در کل کشور انجام خواهد شد. تغذیه مادران باردار با دادن ویتامین‌ها و مکمل‌ها انجام می‌شود.

وزیر بهداشت گفت: در حوزه دستیار رشته زنان ۱۷.۸ درصد افزایش پذیرش داشتیم. تربیت نیروی انسانی در حوزه فلوشیپ ناباروری را تا ۴۶ درصد افرایش دادیم. در سطح خانه‌های بهداشت پرداخت کارانه پلکانی به بهورزان، مراقبان سلامت و ماماها به میزان تولد انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات امروز ما سقط جنین است، تصریح کرد: برای این منظور در تمام دانشگاه‌ها دستورالعمل‌هایی را تعیین کردیم. گروه‌های مردمی نفس با افرادی که تصمیم به سقط جنین دارند، صحبت می‌کنند که تا امروز ۴۰۰۰ فرزند متولد شدند. ۴۴۴ گروه مردمی در زمینه ازدواج ایجاد شدند که در زمینه فرزندآوری و پیشگیری از سقط جنین کار می‌کنند. تعداد خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی به ۱۱۰۲ باب رسیده است. سامانه ۱۹۰ فعال شده که شکایت مردمی و مشکلات در خصوص سقط جنین را به این سامانه اطلاع می‌دهند.

عین‌اللهی بیان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی مشهد سه مرکز درمان ناباروری سطح دو در کاشمر، سبزوار و نیشابور و در مشهد یک مرکز درمان ناباروری سطح سه در بیمارستان امام رضا(ع) و چهار مرکز خصوصی قرار دارد. در سال گذشته ۴۱ هزار نفر برای درمان ناباروری به مراکز دولتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه کردند. ساخت مرکز درمان ناباروری بشری در بیمارستان رضوی از سال ۱۴۰۱ شروع و ۱۸ ماهه تمام شد که یک رکورد و کاری میدانی و جهادی است. ما در وزارت بهداشت آمادگی همه نوع همکاری را در این مرکز داریم.

فریدون نوحی، رئیس هیات مدیره بیمارستان فوق تخصصی رضوی در خصوص این پروژه نیز گفت: مرکز درمان ناباروری «بشری» در فضایی با زیربنای ۲۹۰۰ مترمربع آماده ارائه خدمات به عموم مراجعان داخلی و خارجی است. ازجمله بخش‌های این مرکز کلینیک فوق‌تخصصی درمان ناباروری، بخش IVF و اتاق‌های عمل، آزمایشگاه تخصصی، کلینیک مشاوره نازایی، بخش پذیرش بیماران خارجی (IPD)، واحد حقوقی، واحد تزریقات و داروخانه است.

وی افزود: در این مرکز، تمام روش‌های درمان ناباروری روز دنیا، از ساده‌ترین درمان‌ها از جمله تحریک تخمک‌گذاری تا پیشرفته‌ترین همچون IUI، IVF، میکرواینجکشن، تخمک اهدایی، جنین اهدایی، رحم جایگزین، فریز تخمک و اسپرم، PRP تخمدان و رحم، هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، اسکلروتراپی آندومتریوما و جراحی‌های اندومتریوز، انجام می‌شود.

نوحی تاکیدکرد: این پروژه مهم امروز به دست تولیت آستان قدس رضوی و با حضور وزارت بهداشت افتتاح شد. این پروژه در دو و نیم طبقه با زیربنای ۷۸۴۳ متر مربع ساخته و ۳۳۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.